top of page
  • תמונת הסופר/תDaniel N

מחול הג'אז

התפתחות מוזיקת הג'אז בעולם הביאה עימה את סגנון הריקוד החופשי והאנרגטי לרמות גבוהות ולסגנונות מתפתחים של ג'אז. המקור באמריקה המערבית, עם הגעת שוק העבדים מאפריקה, ועימו תרבות המוזיקה והריקוד האפרו אפריקני.


הג'אז הוא סגנון מוזיקה המשלב קצב מערב אפריקאי עם מוזיקה אמריקאית. תחילתו במאה השבע עשרה עם הגירת אפריקאים לאמריקה, ועיקר התפתחותו בשנות העשרים בארצות הברית. מוזיקה זו מתאפיינת במלודיות עם מקצבים קופצניים ובלתי יציבים, כשהנגן ממציא במקום את המוסיקה ומאלתר מנגינת סולו. זוהי מוזיקה מסורתית אבל מתפתחת ומתחדשת כל הזמן. היא מחוברת לסגנון העתיק אבל מתחדשת בכל אלתור חדש. הבלוז שהתפתח מכך היווה סגנון עצמאי עם עומק רגשי ועוצמה. מאמצע שנות השלושים משל בכיפה סגנון הסווינג, המבוסס על חריגה עדינה מהקצב ועל שילוב מאוזן בין רגיעה למתח.


מחול הג'אז במקורו הוא ריקוד עממי שנהגו האפריקאים לרקוד כשהובאו לאמריקה בספינות עבדים.


רקדניות היפ הופ - ג'אז
ריקוד היפ הופ וג'אז

הוא מורכב משירי עבודה לצד שירי דת של העבדים אפריקאים. בתרבות האפריקאית היו חוגגים אירועים כמו לידות, חתונות ואפילו מוות, בפולחנים ובטקסים המלווים במוזיקה. 'לרקוד כמו אפריקאי' זה לתת לגוף להביע רגשות בחופש תנועתי, לתת ביטוי לא מילולי לרגש בתנועות גוף מביעות. בשונה מהתרבות המערבית המאופקת יותר, המאופיינת בדיוק בתנועות בבלט הקלאסי, התנועות המאפיינות לריקוד ג'אז הן משוחררות וחופשיות יותר. צורת ריקוד זו התפתחה לצד מוזיקת הג'אז בניו אורלינס בתחילת המאה העשרים. בהמשך התפתח הג'אז הלירי העכשווי, זהו ריקוד אנרגטי, קצבי ומלא הבעה. הוא בעל מעוף, וירטואוזיות ורגש.


עקב ייחודו ומורכבותו מתקשה המחול בסגנון ג'אז לזכות בהוקרה מלאה בעולם המחול. כיום אנו יכולים לפגוש אותו במגוון ריקודים שונים כמו ב hip hop, funky,, break dance; jazz dance


המכנה המשותף לכל הסגנונות השונים הוא היותם מזוהים עם ריקודי רחוב, jazz street, הג'אז הוא הסגנון העממי יותר, בשונה מהבלט המשוייך לחברת האצולה.


למרות שהמחול בסגנון ג'אז מבוסס על הקלאסי והמודרני, הוא אינו נלמד ברוב מגמות המחול בצורה מבוססת ומקצועית. בבית הספר "הללו" מתקיים קורס ג׳אז מודרני המשלב טכניקה מהמחול המודרני והקלאסי עם למידת רצפים תנועתיים דינאמיים ואקספרסיביים השמים דגש על מוזיקליות, רגש וביטוי עצמי בתנועה מלאת זרימה. הקורס מותאם אישית לרמת הטכניקה של התלמידה, מתחילה כמתקדמת.כל שיעור מתחיל עם חימום המורכב מרצף תרגילים ברמת קושי שהולכת ונבנית לאורכו. באמצעות התרגילים, המתאפיינים בזרימה תנועתית ודגשים מוזיקליים, מתפתח בסיס טכני חזק הנשען על יסודות הבלט הקלאסי ועל טכניקת המחול המודרני, כאשר השילוב ביניהם מאפשר להרחיב את מגוון היכולות התנועתיות של התלמידות ואת יכולת הביטוי העצמי שלהן.


בנוסף לשיעורי ההעשרה, מתקיים בהללו קורס חד שנתי להדרכת מחול בהתמחות ג'אז והיפ הופ. הקורס בן 290 שעות אקדמיות ומכיל לימודים עיוניים לצד מעשיים, בשימת דגש לשיפור רמת הטכניקה האישית.

את סגנון הג'אז מנחה הגב' הילה בן ארוש, בוגרת האקדמיה הגבוהה למחול, מורה מקצועית בעלת ניסיון הוראה רב בבתי ספר, בחוגים ובמגמות מחול בתיכון.

את הוראת ההיפ הופ מעבירה הגב' דבורה בן המוזי, רקדנית בנשמה מגיל 5, בעלת תואר ראשון, וניסיון רב בהוראת ההיפ הופ לנשים ולנערות. מנהלת להקות היפ הופ לנשים ולנערות.

תעודת ההוראה של 'הללו' בשיתוף 'גבעת וושינגטון' נחשבת למקצועית מאד ומקדמת את בוגרות בית הספר להשמה בשוק התעסוקה.


.904 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page